Jak vidí film Gravity fyzici

Napsal: Lasto 15. října | 2013 - 10:32   [ Filmy ]

Jestli jste jěště neměli možnost zhlédnout Gravity na velkým plátně, nečtěte dál, zajděte si rovnou na 3D projekci (ono těm létajícím šroubům budete fakt uhejbat) a tenhle artikl si přečtete později. Berte to jako upozornění pro ty z vás, kteří čekali sladkou recenzi o tom, jak velkolepou 3D výpravu do věsmíru podnikl Alfonso Cuarón s miláčkem ženských srdcí Georgem Clooneym a béčkovou Sandrou „hele mám řidičák na autobus, jsem miss a teď si vyjdu do vesmírů“ Bullock. Není to recenze!

Bývalý NASA inženýř Wolf Kohn, který pracoval v téhle mega slévarně peněz v letech 1981 – 1986, poukázal na několik vědeckých nepřesností ve filmu, avšak zdůraznil, že i přes tyhle spoilery si představení užil.

Všechny ty trosky z raketoplánu se pohybují nějak moc rychle.

Relativní rychlost létajícich trosek i jiných objektů ve stejné výši oběžné dráhy by měla být stejná. Pročpak se trosky z raketoplánu pohybují rychleji než objekty, do kterých tyhle trosky narazí? Vždyť jsou ve stejné výši. Když ve vesmíru něco narazí do něčeho, je to proto, že objekt který naráží přichází z vyšší oběžné dráhy.

Rameno raketoplánu je zaměřeno ven a je bez pohybu.

Mechanické rameno, na kterém stojí Sandra zatímco opravuje teleskop, by se ve vesmíru prohýbalo a kroutilo jako rybářskej prut 10-letýho chlapce. Holt Sandra je možná příliš lehká (Sandře je zachviličku tolik let kolik kil váží, respect! J), nebo tvůrci natáčeli supermoderní rameno, které ještě nespatřilo svetlo světa. Ale tak velkou váhu mít připojenou a vztýčit to ve vesmíru jako stožár hm... Ne ne, tohle není dobře.

Otevrěné dveře na vesmírné stanici by vytáhli všechen kyslík z místnosti.

Pokaždé když postavy vstupujou nebo vystupujou ze stanice, chybí tam dvojí komora. Když Ryan (Sandra Bullock) vstupuje do Soyuzu, zavře za sebou dveře a vyzleče si speciální oděv jako kdyby právě vstoupila do svého obývakú a šla koukat 2435. část Ulice. Ne, tohle taky není OK. V normálu se to dělá tak, že astronaut vstoupí do mezikomory, kde se vyrovná tlak, a až poté se otevřou ty druhé dveře.

Sekvence s hasícím přístrojem jako zdrojem pohybu?

Nemůžete kontrolovat pohyb svého těla v beztížným prostoru s něčím jako je tohle. Nemá to dostatek hnací síly, aby vám zabránil pádu dopředu.

A co ten oheň na vesmírné stanici. Byla by jěště Sandra naživu?

Způsob, jakým je zobrazen požár vevnitř stanice, dokazuje čisté kyslíkové prostředí. Když by to bylo takhle, Sandra by omdlela ihned, protože požár by pohltil všechen kyslík během sekundy.  Ale pamatujte, stanice ve filmu byla otevřená, tzn. že tam nebyl vůbec žádný kyslík a bez kyslíku ani sirka nevzplane. Then, WTF? Opět Sandřine nadpřirozené schopnosti?

Zdroj: Indiewire.com, gravitymovie.warnerbros.com

 

Follow Us

Nejčtenější články

Reklama

Recent Tweets

© 2013 NOJZ.cz - všechna práva vyhrazena